Yakın zamandatek uygulamada birden fazla hesap kullanmayı mümkün hale getiren Whatsapp, işi daha da kolaylaştırarak profilleri de çoğaltma adımını atıyor. "Alternatif Profiller" olarak adlandırılan yeni özellik, tek hesapta yalnızca belirli kişiler tarafından görülebilen ikincil bir profil oluşturmaya olanak tanıyor.

 

WhatsApp'taki gizliliğe yeni bir boyut katacak olan Alternatif Profiller özelliği, şu anda Android'de beta aşamasında. Bu özellik onay alıp tüm kullanıcılara açık hale geldiğinde tek hesapta iki profil oluşturulabilir ve profil ayrıntılarını belirli kişilerden gizleyebilir hale geleceksiniz.

Ancak kullanıcı hedefi "insan" olunca özelliğin suistimal edilebilir yanları bir tartışma konusu oldu. Bu özellik yanıltıcı, provokatif, vb. davranışları engelleyecek şekilde düzenlenirse, özelliğin kişisel ve iş hayatı arasında daha iyi ayrım yapmak istiyen kullanıcıların bir numaralı tercih olacağı kesin!

 

İlk bilgilere göre Alternatif Profiller ile kullanıcılar, yalnızca belirli kişilerin görebileceği ayrı bir profil fotoğrafı ve kullanıcı adı belirleyebilecek.

Bu özellik, farklı gruplar için farklı profiller oluşturmanıza da olanak tanıyacak.


Örneğin, bir profiliniz arkadaşlar ve aileniz için görünürken diğer profiliniz yalnızca iş bağlantılarının görebileceği alternatif bir profil olabilir.

Test aşamasındaki ekran görüntülerine göre ikincil profil, WhatsApp’ın gizlilik ayarları menüsünden yapılandırılıyor.

Peki, siz bu yenilik hakkında de düşünüyorsunuz?