2024 - Kuantum Sıçraması!

Tanya Dua, 2024'te kuantum bilişim teknolojisinden somut faydalar görmeye başlayacağımızı söylüyor. Şu an kullandığımız klasik bilgisayarlar, kodlar birler ve sıfırlardan oluşan ikili sinyallerle yazıp bitlerle ölçülüyor ancak yürütme işlemi sırasında daha fazla işlem gücü ve zaman harcayan karmaşık görevlerle mücadele ediyorlar.

Kuantum bilişim, hem 0'larda hem 1'lerde çalışabilen kuantum bitlerini veya kübitlerini kullanarak aynı anda birden fazla hesaplama gerçekleştirirken daha az enerji kullanır ve süreci anlamlı bir şekilde hızlandırabilir.

IBM ilk kuantum bilgisayarını 2016 yılında geliştirdi ve şirket, 2023 yılı sonuna kadar bu ilk cihazdan 1.000 kat daha güçlü bir çip üretebileceğini söylüyor ancak uzmanlar, kuantum donanımının hala kat etmesi gereken bir mesafenin olduğu konusunda hemfikir. Yine de son yıllarda kuantum algoritmaları, GPU'lar sayesinde kayda değer bir ilerleme gösterdi.

Bilimsel araştırma enstitüsü SRI International'ın laboratuvar direktörü Jesse Wodin, GPU'ların simülasyon olarak bilinen şeyi kolaylaştırdığını ve kuantum sensörlerinin artık ivme, dönüş, elektrik ve manyetik alanlar tespit edebildiğini ve bunların sürücüsüz arabalardan tıbbi sistemlere kadar çeşitli uygulamalarda kullanılabileceğini söylüyor.

Ernst& Young'ın küresel baş inovasyon sorumlusu Jeff Wong, "Önümüzdeki yıl kuantumun, dünyanın en çözülemez sorunlarından bazıların nasıl çözebileceğine dair umut verici yeni araştırma atılımlar görmeye devam edeceğiz" diyor. 2024 yılında kuantum bilgisayarların, sensörlerin ve uygulamaların giderek artan bir şekilde laboratuvarların dışına çıkmasını ve ilaç keşfi, enerji, dolandırıcılık tespiti ve meteorolojiye kadar hesaplama ağırlıklı alanlarda uygulanmasını bekleyebiliriz.

Sizin bu öngörü hakkındaki düşünceleriniz neler? Yorumlarda buluşalım!